SEPTEMBRIS GAIGALAVAS PAMATSKOLĀ

12.septembrī 6.klase devās uz Zabolotji – mežu Taudejāņos, kur mūs laipni sagaidīja Latvijas Valsts mežu speciālists Dainis Rudzīts, lai pavadītu meža ekspedīcijā. LVM darbinieki ieguldījuši milzum daudz pūļu, lai skolēnus iepazīstinātu ar mežu, tā bagātībām, resursiem un meža apsaimniekošanas principiem.

Ekspedīcijas garums bija 2 km, tajā mēs izgājām 10 mācību stacijas, kuras mums sniedza zināšanas un praktiskās iemaņas. Skolēniem ļoti patika darboties katrā no tām: Jānis un Valters sajūsminājās par augsnes skābuma mērīšanas procesu, Aldim, Rigondai un Alisei ļoti iepatikās stacijas, kurā ar dažādām metodēm varēja mērīt koka garumu un noteikt tā vecumu, Dairis priecājās, ka nu ir iemācījies mežkopības pamatus – sapratis, kuru koku drīkst griezt, kuru – ne, Ronalds un Evelīna bija pārsteigti, uzzinot, cik daudzos rūpnīcu izstrādājumos ir koks, izrādās, arī ziepju burbuļos, Valentīnam patika meklēt orientierus un noteikt, kas bojā mežu, Montai patika pats ekspedīcijas princips – tas atgādināja orientēšanās sacīkstes mežā. Taču visiem skolēniem visvairāk patika būvēt koka tiltiņu bez jebkādiem instrumentiem vai darbarīkiem, tikai dēlīši un pašu rokas un izmanība. Tiltiņam pāri pārgāja visi, un tas nesabruka!

Visi ekspedīcijas dalībnieki bija sajūsmināti par izdevušos dienu, redzēto un dzirdēto, par pikniku, ko ar skolas atbalstu baudījām mežā. Vissirsnīgākie pateicības vārdi LVM darbiniekiem!

21.septembrī Lauku atbalsta dienesta LLKC speciāliste Anastasija Saleniece 6.-9.klašu skolēniem bija sarūpējusi iespēju apmeklēt ar uzņēmējdarbību saistītās iestādes Madonas pusē.

Vispirms devāmies uz uzņēmumu „Madonas karameles”. Tas ir ģimenes uzņēmums. Tā vadītāji Linda un Arnis Blaževiči pastāstīja, ka savu darbību ģimenes uzņēmums "Madonas karameles" uzsācis 2013.gadā, apgūstot karameļu ražošanas praksi un iespējas tajās iestrādāt visdažādākos zīmējumus.

Ražošanā netiek izmantotas sintētiskās izejvielas. Sortimentā ir dažādu augļu un ogu garšas. Karamelēs iestrādā skaistus zīmējumus, piešķirot katrai no tām savu raksturu. Mums tika dota iespēja uztaisīt un iesaiņot līdzņemšanai savas karameles - izvēlēties jebkuru no pieejamām garšām un krāsām un veidot karameles pēc paša izvēlētas formas. Jānis atzīst, ka viņš tagad ir sapratis, kāpēc veikalā dažas preces ir ļoti dārgas: tās ir paša roku veidotas un garšīgas.

Tad mēs apmeklējām A/S “Lazdonas piensaimnieks”. Uzņēmuma pārstāve, tehnoloģe un ekskursiju vadītāja Sintija Rele pastāstīja un parādīja, kā darbojas un ko ražo Lazdonā. A/S „Lazdonas piensaimnieks” veic pilnu piena pārstrādes ciklu: piena sagādi, pārstrādi, piena produktu ražošanu un realizāciju. Ražoto produktu klāsts ir ļoti daudzveidīgs: piens, krējums, biezpiens un biezpiena izstrādājumi, jogurti, deserti. Visa produkcija tiek pagatavota no augstas kvalitātes izejvielām. Valteru pārsteidza sarežģītās iepakošanas ierīces, Ronalds atzina, ka iegūtās zināšanas bija vērtīgas, taču vivairāk bērniem patika degustācijas posms, kad viņi varēja nogaršot piedāvātos “Lazdonas piensaimnieka” gardumus.

Ekskursija noslēdzās Barkavā, kur mūs iepazīstināja ar Jēkabpils Agrobiznesa koledžas Barkavas struktūrvienību. Tās vadītāja Silvija Smeltere iepazīstināja mūs ar skolas piedāvātajām mācību programmām, mācību un atpūtas iespējām, skolas sasniegumiem un aktivitātēm. Mēs sapratām, ka skola mainās līdzi laikiem, piedāvājot plaša spektra vidējās profesionālās izglītības programmas interesentiem. Jāatzīmē, ka tā ir viena no tuvākajām arodskolām. Skolēniem ļoti patika Barkavā, Jānis pozitīvi vērtē faktu, ka ar labu uzvedību un labām sekmēm mācībās te var nopelnīt “algu”. Tomēr īpaši visi sajūsminājās par iespēju izmantot skolas džakuzi un baseinu.

Paldies Anastasijai Saleniecei par pūlēm un interesanto ekskursiju!

28.septembrī 7.-9.klašu skolēni piedalījās Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas Zinātnieku nakts 2018 pasākumos. Tās tēma šogad – “Zinātne veido mūs”. Tika piedāvātas daudzas aktivitātes, mūsu skolas skolēni piedalījās laboratorijā “Jaunā latviešu valoda”, noskatījās dokumentālo filmu “Latgalīši Pīterpilī”, veica “Nakts orientēšanās” uzdevumus kontrolpunktos, meitenes veica ar modi un skaistumu saistītus eksperimentus.