Latvijas simtgadei...

12.oktobrī 5.-9.klašu skolēni devās izzinošā ceļojumā uz Rīgu ar mērķi iepazīt Latvijas nacionālo muzeju, piedalīties muzejpedagoģiskā programmā „Mana Latvija”, apmeklēt izstādi „Latvijas gadsimts”, doties ekskursijā uz Saeimu un „Laimas” šokolādes muzeju.

Daudz laimes, Latvija, 100.dzimšanas dienā! Ikviena svecīte tavā jubilejas tortē saistās ar visdažādākajiem vēstures notikumiem. Kādi tie bijuši, lūkojām Latvijas nacionālā vēstures muzeja izstādē „Latvijas gadsimts”, ko veidojuši 68 Latvijas muzeji. Izstādē apskatāmas izcilas Latvijas muzejos glabātas vēstures liecības no Kurzemes, Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Zemgales un Rīgas. Tās atspoguļo Latvijas valsts vēsturi simts gadu garumā. Izstādes vadmotīvs ir atbildes uz jautājumu kas ir Latvija? – Latvijas vārda jēga un spēks dažādu paaudžu dzīvēs.

Dodoties pa pēdām Latvijas valsts simtgades vēsturei, atklājām izstādes priekšmetus un ar tiem saistītos notikumus. Mani uzrunāja Zvaniņš – izmantots Latvijas Tautas padomes 1918.gada 17.novembra sēdē, to lietoja sapulces vadītājs Marģers Skujenieks paziņojot par lēmumu pieņemšanu. Visticamāk, šī zvaniņa skaņas pirmās sveikušas lēmumu dibināt Latvijas Republiku. Izstādē aplūkojama vienīgā saglabājusies līdz mūsdienām ieejas karte uz Latvijas Republikas pasludināšanas svinīgo aktu 1918.gada 18.novembrī .......Un tā izstādē „Latvijas gadsimts” atradām vēstures „pēdas”, kas stāsta par visdažādākajiem notikumiem mūsu valsts dzīvē.

Muzejpedagoģiskajā nodarbībā „Mana Latvija ” uzzinājām par Latvijas dzimšanas dienu un Lāčplēša dienu, iepazināmies ar mūsu valsts apbalvojumiem.

Apmeklējot Saeimu, iepazināmies ar mūsu valsts parlamenta ikdienas darbu, iepazinām Saeimas nama unikālo arhitektūru un vēsturi. Mums bija iespēja apskatīt zāli, kurā izvietotas Saeimai pasniegtās dāvanas, Sarkano zāli, Dzelteno zāli, Balsošanas zāli un Sēžu zāli, kurā uz parlamenta sēdēm sanāk deputāti.

Visus 100 gadus ar Latviju bijuši „Laimas” saldumi, taču šokolādes vēsture Rīgā sākās 1870.gadā, kad uzņēmīgais Teodors Rigerts Rīgā nodibināja pirmo šokolādes fabriku. „Laima” aizsākās tālajā 1921.gadā, kad četri ebreju izcelsmes tirgotāji Miera ielā nodibināja saldumu fabriku „Maķedonija”, ko vēlās pārsauca par „Laimu”.

Īpaša vieta Rīgā – „Laimas” pulkstenim- randiņu vietai, maestro Raimonds Pauls ir ierakstījis 24 savas melodijas speciāli „Laimas” pulkstenim, kuras tas atskaņo ik stundu, un tad pulkstenis no šokolādes....

Visvērtīgākais „Laimas” muzeja eksponāts- lellīte, kurai ir vairāk nekā 120 gadu. Šokolādes lellīte ir pirmās saldumu rūpnīcas „Th.Riegert” ražojums.

Šokolādes konfektes, karameles, tortes, zefīri, smalkas konfekšu kārbas cauri laikam.. .....iespēja izsekot ražošanas procesam, pagaršot šokolādi, izgatavot šokolādes tāfelīti ar vēlējumu „Es mīlu....”, katram savu, vienreizēju, mīlestību apliecinošu. Un tad radošā šokolādes darbnīca, lai izveidotu katrs savu vismīļākās garšas šokolādi. Latvijas saldumu stāstu iepazinām un izgaršojām „Laimas” šokolādes muzejā.

Latvijas vēstures stāsts ir interesants, tas rosina izzināt un iepazīt Latvijas vērtības. Lai mums visiem skaisti Latvijas svētki!

Ināra Ūsīte, vēstures skolotāja