Gaigalavas pamatskolas skolēni aktīvi piedalās Lego robotikas sacensībās

2018./2019.mācību gadā Gaigalavas pamatskolās skolēni aktīvi piedalījušies dažāda mēroga Lego robotikas sacensībās.

Jau 12 gadus Latvijā aktīvi notiek robotikas čempionāts - sacensības. Čempionāta mērķis ir pilnveidot bērnu un jauniešu tehniskās zināšanas un prasmes, kā arī veicināt jauniešu interesi par inženierzinātnēm un robotiku.

Sezona ilgst no 2018.gada 15.decembra līdz 2019.gada 11.maijam, šajā laikā dodot iespēju skolēniem, studentiem un robotikas entuziastiem nodemonstrēt savas robotu būvēšanas prasmes 5 sacensību posmos: Rīgas Transporta Sakaru Institūta, Preiļu robotikas čempionāta”, “Siguldas robotu kausa”, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas un Rīgas Tehniskās universitātes posmos. Čempionāts norisinās vairākās robotu disciplīnās – Mini Sumo, iRobot Sumo, Lego Sumo, Līnijsekotāji, Lego Līnījsekotāji, Folkrace, Lego Folkrace, Freestyle, Līnijlabirints, Lego Līnijlabirints, Vex, Makeblock, Pilotējamie Droni.

Lego robotikas pulciņa dalībnieki Juris Kursīts, Valters Pauls Graudiņš, Markuss Apšenieks, Dāvids Elksnis un Dainis Laizāns veiksmīgi piedalījušies čempionāta trīs posmos. Skolēni piedalās Lego Sumo disciplīnā. Šajās sacensībās dalībniekiem ir jāsagatavo 20 x20 cm izmēros un līdz 1 kg smags autonoms robots, kurš spēj pēc iespējas efektīvāk izstumt sāncenša robotu aiz ringa baltās līnijas. Katrā mačā savā starpā sacenšas divi skolēni. Sākumā robots ir jāuzkonstruē, pievienojot visus nepieciešamos sensorus un pēc tam jāieprogrammē speciāla programma, pēc kuras robots pārvietosies.

Skolēni gandrīz vienmēr veiksmīgi ir nokļuvuši nākošajās kārtās, lai gan ir grūti mēroties spēkiem ar augstskolu un specializēto Robotikas klubu dalībniekiem. Šajās sacensībās skolēni gūst pieredzi un motivāciju darboties, vēro jaunākos tehnoloģiju sasniegumus un brīnumus.

Savas prasmes lego robotu konstruēšanā skolēni varēja pierādīt, Rēzeknes novada LEGO robotikas sacensības, kas tika organizētas, 22.martā Strūžānu KC. Sacensībās piedalījās arī viesi no Gulbenes novada Valsts ģimnāzijas, Preiļu Valsts Ģimnāzijas, Ludzas novada BJC, u.c. Juris Kursīts ar savu konstruēto robotu izcīnīja 2.vietu 6.-12.klašu grupā un fināla sacensībās 1.vietu 1.-12.klašu grupā. 5.vietu 6.-12.klašu grupā izcīnīja Valters Pauls Graudiņš.

13.aprīlī Rēzeknes ARPC “Zeimuļs” notika Rēzeknes pilsētas lego robotikas kauss 2019.

Dalībnieki pirmo reizi Latvijā varēja piedalīties jaunā disciplīnā – LEGO Sumo 2×2 “SPĀKS”, kur dalībnieki sacentās pāros un robotus vadīja attālināti. Šajās sacensībās piedalās divas komandas, komandas dalībnieki attālināti  ar bluetooth vai wifi palīdzību kontrolē savus robotus ar mērķi izstumt pretinieku robotus ārpus ringa. Septiņu komandu konkurencē godalgoto 2.vietu izcīnīja Juris Kursīts un Markuss Apšenieks, sīvā cīņā piekāpjoties tikai Rēzeknes ARPC “Zeimuļs” komandai. Individuāli 6.-12.klašu grupā 1.vietu izcīnīja Juris Kursīts. Augstus rezultātus individuāli sasniedza arī Markuss Apšenieks un Dāvids Elksnis.

Paldies skolēnu vecākiem, kuri atbalsta savus bērnus darboties un piedalīties sacensībās. Paldies Rēzeknes novada pašvaldībai un Gaigalavas pagasta pārvaldei, kas nodrošina novada skolas ar transportu, lai piedalītos sacensībās Rīgā, Siguldā un Preiļos.

Lego robotikas interešu izglītības pulciņa skolotāja Ineta Kruste