Gaigalavas pamatskolas programmas “Latvijas skolas soma” aktivitātes

2019./2020.mācību gada 1.semestrī

1.mācību semestrī Gaigalavas pamatskolas skolēni turpināja apgūt programmas “Latvijas skolas soma” piedāvājumu – izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības. 

3.-9.klašu skolēni 11.oktobrī devās izglītojošā ekskursijā uz Vidzemi, kur apmeklēja Turaidas muzejrezervātu, Bobsleja un kamaniņu trasi “Sigulda” un Gūtmaņa alu.

 

Skolēni iepazinās ar Turaidas muzejrezervātu, ko veido daudzveidīgas ekspozīcijas, teritorija bagāta ar arheoloģijas, arhitektūras, vēstures un mākslas pieminekļiem, kuri stāsta par notikumiem vairāk nekā 1000 gadu garumā, sākot ar 10. gadsimtu. Teritorijā apskatīja Turaidas mūra pili, Tautasdziesmu parku un Dainu kalnu, Turaidas baznīcu, piemiņas vietu Turaidas rozei, muižas apbūvi.

3.-4.klašu skolēni piedalījās izglītojošā nodarbībā “Ko lems līvu likteņzirgs?”. Programma  rosina atklāt Latvijas pamatiedzīvotāju – lībiešu senvēsturi, kultūru un valodu. Skolēni tika iepazīstināti ar ekspozīciju „Gaujas lībieši Latvijas kultūrvēsturē”, īpašu uzmanību pievēršot somugru mitoloģijai un dzīvei Turaidas novadā 12. gadsimtā. Ekspozīcijas apskates laikā katrs dalībnieks saņēma uzdevumu, kura izpilde nodrošināja iekļūšanu nodarbību telpā – senlīvu pasaulē. Dalībnieki, iejūtoties Turaidas līvu tēlos, piedalījās improvizētā tautas sapulcē.

5.-9.klašu skolēni ar sajūsmu piedalījās izglītojošajā nodarbībā “Orientēšanās spēle – tūkstošgades stāsts”. Spēles uzdevums bija atrast kartē norādītus Turaidas muzejrezervātā objektus un atsevišķus priekšmetus. Spēlē skolēni vienlaikus iepazina Latvijas vēsturi un atraktīvi pavadīja laiku muzejā!

 Siguldas Bobsleja un kamaniņu trasē uzzināja, ka trase uzbūvēta 1986.gadā, tās garums ir 1200+220 m un tā sastāv no 16 virāžām. Trasē iespējams attīstīt līdz pat 125 km/h lielu ātrumu. Bobsleja un kamaniņu trasē tiek rīkotas bobsleja, kamaniņu un skeletona sacensības. Pirms jaunuzceltajām mākslīgā ledus trasēm Krievijā - Paramonovā un Sočos, Siguldas trase bija vienīgā Austrumeiropā. No vīriešu starta estakādes skatu laukuma skatienam atklājas ne tikai Gaujas senlejas, bet arī pilsētas un bobsleja trases panorāma. Trasē jau notika kamaniņu treniņbraucieni. Skolēniem bija interesanti vērot Itālijas sportistu nobraucienus – gan starta zonā, gan arī virāžās, ar rokām varēja pārbaudīt ledus slīdamību. Skolēni gribēja trasē uzkavēties ilgāk un vērot treniņus, jo pie TV ekrāniem viss izskatās daudz vienkāršāk.

Gūtmaņala pārsteidza ar savu plašumu, tā ir augstākā Latvijas un visas Baltijas ala, garums - 18,8 metri, platums 12 metri un maksimālais griestu augstums sasniedz 10 metrus. Uz alas saglabājušies uzraksti no 17.gs. Šeit aizsākusies leģenda par Turaidas rozi. Ekskursijas noslēgumā skolēni devās braucienā pāri Gaujas senlejai ar Siguldas gaisa vagoniņu, skatam paverot burvīgu ainavu vairāku kilometru tālumā. 43 m augstumā virs zemes vagoniņš savieno abus Gaujas upes krastus 1020 m platumā un aizrauj ar izcilo ainavu uz Gaujas senleju, trīs viduslaiku pilīm – Siguldu, Turaidu un Krimuldu, Bobsleja trasi un Gaujas tiltu.

1.-2.klases skolēni 25.novembrī apmeklēja muzejpedagoģisko programmu “Kā top maize” Latgales Kultūrvēstures muzejā un Latgales vēstniecību “Gors”. Nodarbības laikā uzzināja, kā maizīte nonāk uz mūsu galda. Vispirms bērni noskatījās filmiņu, kurā parādīja un pastāstīja par maizes gatavošanas procesu, bet pēc tam darbojās praktiski - rotaļnodarbībā sēja graudus pēc sentēvu metodēm, ar sirpjiem tos pļāva, kūla un ar rokas dzirnavām mala. Redzēja graudu sētuves un abru.

Latgales vēstniecībā “Gors” skolēni izstaigāja koncertzāles, uzzināja, ka šīs koncertzāles patiesībā ir “transformeri”, jo prot pārvērsties- tur var pārvietot gan sienas, gan pacelt un nolaist pakāpienus. Uzzināja, kas ir akustika un kā, ar dažādiem dizaina elementiem panākt, lai zālē šo akustiku uzlabotu tiktāl, ka muzikanti mierīgi var iztikt bez mikrofoniem.  Skolēni iejutās arī pašu mākslinieku lomā un lielajā zālē uz skatuves nodziedāja dziesmu “Kartupelis”. Tika ievesti telpās, kur apmeklētāji parasti netiek un redzēja grimētavas, telpas, kur uzturas “lielie mākslinieki”, brauca ar liftu, ar ko reiz uz trešo stāvu tikusi  vesta īsta policijas mašīna, uzzināja, ka “Gorā” ir septiņas trepes un katras nosauktas kādas nots vārdā un visbeidzot bērniem ļāva no sirds izskrieties horeogrāfijas telpā. 

29.novembrī 3.-9.klašu skolēni devās uz iepazīties ar Valmieru un noskatīties Valmieras drāmas teātra izrādi “80 dienās apkārt zemeslodei”, kurā Žila Verna, 19.gs. zinātniskās fantastikas literatūras aizsācēja, varonis – angļu džentelmenis Fileass Fogs, devās apkārt zemeslodei, viņš ir apveltīts ar ļoti spēcīgu raksturu. Apbrīnojama ir viņa spēja neapstāties pēc neveiksmēm, nepadoties problēmu priekšā un ne mirkli nezaudēt ticību, ka viņš sasniegs mērķi laikā, neskatoties ne uz to, ka daudzi viņu uzskata par jocīgu. Skolēni bija sajūsmā par teātra izrādi, ļoti labi varēja redzēt aktieru mīmiku un iejusties ceļojumā. Izrāde nominēta 2016./2017.gada Latvijas teātru gada balvai 4 kategorijās: “Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem”, “Gada scenogrāfs”, “Gada video mākslinieks” un “Gada kustību mākslinieks”.

Pēc teātra izrādes izstaigājām Valmieras vecpilsētu, apskatījām pilsdrupas, vērojām pilsētas panorāmu no Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcas torņa. Fantāziju zemē Ņeonija” iepazināmies neparastu mākslas pasauli, izbaudījām krāsu maģijas burvību, izsapņojām savu fantāziju sapni un sajutām pieskārienu dvēselei.

Īstenojot programmu “Latvijas skolas soma”, skolēni paplašina savu redzesloku, baudot mākslas un kultūras jomu piedāvājumus, iegūst jaunas zināšanas, jaunus iespaidus un jaunu pieredzi. 

Gaigalavas pamatskolas skolotāja Ineta Kruste

   
© ALLROUNDER