Skolēni iepazīst Vidzemi IMG 20211011 WA0007

 

22.septembrī Gaigalavas pamatskolas 4.-9.klašu skolēni devās ekskursijā, lai izzinātu kultūrvēsturiskās vietas un dabas takas Latvijas ziemeļrietumu daļā. Ekskursija tika organizēta, pateicoties kultūrizglītības programmai "Latvijas skolas soma", kas ir lielākā valsts simtgades dāvana Latvijas bērniem un jauniešiem.

Vispirms apmeklējām SIA „Rūjienas saldējums”. Ekskursiju vadīja Ieva; viņas aizrautīgais, enerģiskais stāstījums, plašās zināšanas un interesantie fakti par saldējuma vēsturi un Latvijas saldējumu pasaulē aizrāva gan lielos, gan mazos klausītājus. Un kur nu vēl iespēja izbaudīt dažādās Rūjienas saldējuma garšas! Laiks paskrēja nemanot, un mēs devāmies tālāk.

Nākamā pieturvieta – Naukšēnu Cilvēkmuzejs. Tas ir diezgan jauns muzejs, dibināts 2000.gada 19.aprīlī. Ekspozīcijas ir interesantas, to aplūkošana orientēšanās sacensību garā liek būt vērīgiem un uzmanīgiem, apmeklēt visas telpas un ieskatīties visos stendos, kā arī pamanīt visus eksponātus muzeja tuvējā apkārtnē. Sacensība bija aizraujoša, beigās visi ieguva diplomus, bet uzvarētājkomandas – arī piemiņas balvas.

IMG 20211011 WA0014Mazsalacas novadpētniecības muzejs atrodas Valtenberģu muižā. Tajā aplūkojamas vairākas ekspozīcijas: Valtera Hirtes koka skulptūru kolekcija, medību trofejas, seno dzimtkoku ekspozīcija, rotaļu peļu un zvanu kolekcija. Medību trofeju kolekcija visvairāk patika zēniem. To muzejam dāvinājis vietējais iedzīvotājs un mednieks Arnis Šteinbergs. Kolekcijā var redzēt dažādus zvērus un putnus, kas mīt apkārtējos mežos. Šajā kolekcijā nav tikai nomedītie dzīvnieki un putni, daži ir atrasti miruši uz autoceļiem, mežā vai ezerā. Savukārt meitenēm ļoti patika rotaļu peļu kolekcija; tā ir Kanādā dzīvojošas agrākās Mazsalacas iedzīvotājas Ilgas Andersons dāvinājums muzejam. Kara dēļ viņas ģimene devās bēgļu gaitās. Peļu kolekciju sakrāja Ilgas meita Valda, tajā ir 1300 dažāda lieluma, materiāla un izcelsmes peles. Diemžēl Valda jau ir mūžības ceļos, bet viņas mamma šo kolekciju uzdāvināja dzimtās pilsētas muzejam.

Skaņā kalna dabas parku izstaigājām gides pavadībā. Noklausījāmies dažādas ticamas un neticamas leģendas par dabas objektu rašanos, izstaigājām 3 km garās takas gar Salacas upi, aplūkojām koka skulptūras un patiešām neparastus dabas objektus - Vilkaču priedi, Velnakmeni, Sapņu trepes, Velna alu, Skābumbaļļu - un, protams, klausījāmies Skaņākalna atbalsīs.

Iegriezāmies arī Skaņkalnes pagasta z/s „Dzintari”, lai aplūkotu retro automobiļu kolekciju un noklausītos saimnieka Magnusa Zirnīša saistošo stāstījumu par visiem braucamrīkiem, kas atrodas angārā.

Noguruši, bet apmierināti, saņēmuši pozitīvu enerģijas un emociju lādiņu dienas garumā, devāmies mājās. Visi skolēni vienā balsī atzina, ka ekskursija bija lieliska. Paldies par iespēju izbaudīt šo dienu!

skolotāja Ērika    

   
© ALLROUNDER