A.S.Latvijas Finieris projekts ,,Bērzs un tā kaimiņi’’

Nu jau kuru gadu pēc kārtas Gaigalavas pamatskolas skolēni piedalās A.S. Latvijas Finieris rīkotajos projektos. Līdz šim mācību gadam šajos projektos piedalījās sadarbības skolas - tās bija četrpadsmit, no visas Latvijas. Šajā mācību gadā piedalīšanās projektā tika izsludināta visām Latvijas skolām. Projekta ietvaros ik gadu skolēniem tiek uzdota jauna tēma, lai otrā semestra laikā izzinātu apkārtējo vidi un tuvāko mežu. Savlaicīgi visi projekta dalībnieki tiek iepazīstināti ar projekta nolikumu un vērtēšanas kritērijiem. Šī gada projekta tēma bija ,,Bērzs un tā kaimiņi ”, kuru pētījām visu otro semestri.

Viss sākās ar to, ka dabas draugu pulciņa skolēni skolas parkā izvēlējās vienu bērzu, kuru pētīja, mērīja, fotografēja. Četru mēnešu laikā, bērni vēroja bērza izmaiņas un tā kaimiņus. Mūsu novērotajam bērzam tika konstatētas 5 ķērpju sugas, 4 sūnu sugas, vairāki desmiti lakstaugu, kuri auga uz bērza vai triju metru rādiusā no bērza. Bērzā tika atklāts viens dobums, kurā labprāt mitinājās zvirbuļu pāris, bet februārī bērzu apciemoja zaķis un stirna, ko dabas draugi atšifrēja pēc pēdu nospiedumiem sniegā. Savus vērojumus un atklājumus fiksējām novērojuma protokolā, kuru attiecīgi bija arī jānoformē un jāaizsūta novērojumu beigās elektroniski. Izmaiņas ziemas un pavasara mēnešu garumā tika fiksētas fotogrāfijās, bet paša novērojuma beigās bija jānofilmē īsa piecu minūšu filma par paveikto darbu.

Šogad šajā projektā piedalījās vairāk kā trīsdesmit skolas no visas Latvijas teritorijas, bet finālā iekļuva tikai četrpadsmit skolu komandas, kuras vērtēja ļoti kompetenta žūrija no Dabas Aizsardzības pārvaldes un Latvijas Finiera eksperti.

Fināla pasākums notika 2013. gada 9., 10. jūlijā, Engures novada Abragciemā, kur pie jūras pavadījām divas neaizmirstamas dienas ar aktivitātēm, komandu sacensībām, prezentācijām un peldēšanos jūrā. Katru gadu uz fināla pasākumiem Abragciemā tiek ņemti aktīvākie, atraktīvākie, čaklākie skolēni, kuri piedalījās projekta izstrādē, jo dalībnieku skaits komandā ir ierobežots - tie ir desmit dabas pētnieki. Skolu komandu vērtēšana notika arī Abragciemā, jo divu stundu laikā bija jāizveido prezentācija par uzdoto tēmu, kuru uzzinājām atbraucot uz nometni un jāpiedalās jautrajās stafetēs. Katrai komandai pienākas krekliņš, kurš ir atšķirīgā krāsā, tāpēc katra skola uzreiz ir pamanāma un atšķirīga no pārējām. Šogad bērzu un tā kaimiņus čakli pētīja Reinholds Švarcs, Viktorija Zakarķeviča, Marta Suharevska, Inga Kruste, Eduards Armuška, Laima Kolneja, Sidnija Kalvāne, Jānis Počs, Lauma Kolneja, Vilma Kolneja un Imants Spīčs.

Paldies dabas pētniekiem, jo sīvā konkurencē Gaigalavas pamatskolas komanda ieguva otro vietu un balvās ieguva divus basketbola grozus. Tāpat komandas dalībnieki tika apbalvoti un kopvērtājumā ieguva simpātiju balvu aktiermākslā. Visas prezentācijas, uzstāšanās, jautrās stafetes un izveidotās filmas var noskatīties Latvijas Finiera mājas lapā sadaļā Zaļā klase.

Projekta vadītāja, skolotāja Vija Armuška