2. un 4.klases skolēni iepazīst Varakļānu kultūru – programmas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros

IMG 20220531 110409

Gaigalavas pamatskolas 2.un 4.klases skolēni  mācību gada noslēgumā projekta „Latvijas skolas soma” ietvaros devās mācību ekskursijā. Šoreiz tā bija Varakļānu muižas pils, kas ir viena no pirmajām klasicisma stila celtnēm Latvijā, ko Varakļānu muižas īpašniekam, Romas Svētās impērijas grāfam Mihaelam Janam fon der Borham, projektējis un cēlis itāļu arhitekts Vinčenco Mazotti laikā no 1783. līdz 1789. gadam.

Skolēni piedalījās izzinošā un piedzīvojumiem bagātā 3 stundu ilgā muzejpedagoģiskā programmā „Pa grāfa Borha piedzīvojumu takām”. Nodarbības laikā skolēni tika iepazīstināti ar Varakļānu pils telpām,  tajās apskatāmajiem objektiem, lietām, cilvēkiem, pils vēsturi gadsimtu griezumā. Skolēniem ļāva ielūkoties pils kapelā, dabas stūrītī, kur bija apskatāma ekspozīcija "Purvs dzīvībai". Noslēpumains un drēgns bija pils pagrabs, kur sveču gaismā meklēja noslēptās mantas – loku un bultas, ar kuriem vēlāk arī darbojās. Pagrabā dzirdēja klusinātas skaņas, uzdūrās spokainiem objektiem, kas izsauca milzīgas emocijas.

Muzeja lielajās zālēs tika apskatīta arī Gitas Palmas jaunā, modernizētā gleznu izstāde " Stirniene - Varakļāni", bet 4.klases Edvards Tārauds muzicēja uz tā laika klavierēm un ļāva mums izbaudīt instrumenta unikālo skanējumu plašajās telpās.

Sajūsmu skolēnos izraisīja tā nodarbības daļa, kuras laikā bija jādodas uz Varakļānu pilsētas centru ar skrejriteņiem. Tā bija iespēja pārbaudīt savu prasmi braukšanā, izturībā, vērošanā, sadarbībā.

Pilsētas centrā tika iepazīta grāfu Borhu baznīca, viņu dzimtas atdusas vieta - baznīcas pagraba velvēs. Tika izbaudīts pilsētas laukuma skaistums pie Saules pulksteņa, kurā ir redzams pilsētas simbols – lapsa. Atgriežoties pie pils, mūs jau gaidīja citas sportiskas aktivitātes pils parkā: jāšķērso Kažavas upīte rāpjoties pa virvi un jāšauj ar loku mērķī. Parkā tika apskatīta arī teikām un nostāstiem apvītais "Mīlestības akmeni".

Mācību ekskursijas noslēgumā bija interesanti pabūt pils āra laukumiņā pie ugunskura un lapenē, kurā tika ceptas desiņas un pārrunāti iespaidi par redzēto un dzirdēto.

Dažu skolēnu iespaidi:

Edvards: Man ļoti patika pils vēsture un kā skanēja klavieres pils lielajā zālē.

Gatis un Raivis: Varakļānos bija neparasti, jo varēja apskatīt daudz dažādu senu lietu un telpu. Bija izdevība braukt ar skrejriteni, tas bija forši.

Gatis: Man ļoti patika rāpties pāri upei un braukt pa pilsētu ar skrejriteni.

Elīna: Man ļoti patika staigāt pa pils pagrabiem, jo bija noslēpumainas sajūtas. Ļoti gribētu palikt viena šajā pagrabā un izbaudīt sajūtas.

Eduards: Viss patika. Tomēr visvairāk pārvietoties ar skrejriteni pa pilsētas ietvēm un šaut ar loku.

Ieva: Brauciens ar skrejriteni bija aizraujošs, it īpaši pa tiltu. Pils ļoti skaista.

Roberts: Patika pastaiga pa pils telpām, braukt ar skrejriteni, šaut ar loku, rāpties pāri upei.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju iepazīt Varakļānu muižas pili, tās parku un pilsētu.

Informāciju apkopoja: 2. un 4.klases audzinātāja Liāna