emblema

 

 

Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” aktivitātes

Gaigalavas pamatskolā 2024./2025.m.g.2.semestrī  

 

Skolēniem kultūrizglītības programmas ,,Latvijas skolas soma” ietvaros  ir nodrošināta iespēja regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, pieredzot vismaz vienu kultūras un mākslas norisi katrā mācību semestrī.

27.martā Gaigalavas pamatskolas 1.-4.klašu skolēni apmeklēja režisora Armanda Ekšteta izrādi “Uzmanību, peles!”, kurā varēja ne tikai skatīties, klausīties un iepazīt divas jautras peles Čiku un Niku, bet arī paši piedalīties. Šī  izrāde bija ne tikai jautra, bet arī izzinoša. Aktieri atraktīvi uzdeva dažādus jautājumus – matemātikas, valodas, ģeogrāfijas jomās un skolēni varēja atbildēt.

Pēc izrādes skolēni dalījās ar iespaidiem un visi kā viens teica, ka izrāde bija interesanta un aizraujoša. Skolēni izteicās, ka noteikti ieteiktu šo izrādi noskatīties arī citiem bērniem.

Visvairāk patika darboties kopā ar pelēm  - mācīties matemātiku. Loti interesanti bija kopā ar pelēm dziedāt. Iepriecināja arī tas, kā peles repoja. Izrāde paplašināja skolēnu redzesloku par teātri, tā bija izdevusies, jo no bērniem staroja prieks un labestība.

23.aprīlī 4.-9.klases skolēni devās mācību braucienā uz Līgatni un Cēsīm. Rehabilitācijas centra “Līgatne” ēkā piedalījās izzinošā nodarbībā “Padomju slepenajā bunkurā”. Nodarbībā skolēni piedzīvoja padomju laika noskaņas un uzzināja vairāk par Latvijas vēsturi. Padomju laika slepenais bunkurs būvēts valsts vadītājiem, gatavojoties atomkaram, tas atrodas 9 metrus zem zemes Rehabilitācijas centra “Līgatne” teritorijā un ir 2000 m2 liels. Bunkurs ir vienīgais autentiski saglabātais bunkurs Latvijā, tam slepenības zīmogu noņēma tikai 2003.gadā. Bunkurā skolēni redzēja vecās sakaru ierīces, ēdnīcu, guļamtelpas un uzzināja, kā cilvēki  varētu izdzīvot kodolkara gadījumā. Skolēniem ļoti patika bunkurā. Bija ļoti interesanti un mazliet spocīgi. Sajūtas kā filmā. Skolēni bija sajūsmā par atrašanos 9 metrus zem zemes, izbaudīt gāzmaskas un izpētīt dažādas kartes, kuras bija bunkura telpās. Apbrīnu izraisīja ūdensapgādes un kanalizācijas iekārtas, kas darbojas līdzīgi kā zemūdenēs, telekomunikāciju bloks, kas nodrošināja tiešos sakarus ar Maskavu – Kremli un autonomus sakarus ar visiem svarīgākajiem dienestiem valstī.

Skolēni ar interesi apskatīja “Padomju slepeno bunkuru”, viņi secināja, ka bunkurā diezgan labi dzīves apstākļi būtu kara gadījumā. Iegūtās zināšanas skolēniem labāk palīdzēs izprast Latvijas vēsturi.

Pēc nodarbības skolēni devās aizraujošā pastaigā pa daudzajām Līgatnes pagrabu alām, kuras savām rokām radījuši senie iedzīvotāji. Līgatnes pagrabu alas un klintis sniedz unikālu iespēju iejusties pētnieka lomā, lai izzinātu vairāk kā 300 mākslīgi veidotas alas, kas pārsteidz ar formām un līkločiem. Staigājot pa Līgatnes pagrabu alām, var iztēloties, kā pazemes labirintu takās reiz rosījušies senie iedzīvotāji. Šī neparastā vieta ļāvusi daudzām paaudzēm izdzīvot, jo alām ir nemainīga temperatūra, kas padara tās par drošu pārtikas produktu glabātuvi.

Tālāk skolēni apmeklēja Cēsu muzeju, kur piedalījās izzinošā nodarbībā “Kas dzīvoja Cēsu viduslaiku pilī?”. Skolēni iepazinās ar dzīvi Cēsu pilī, gūstot vispārēju ieskatu par dzīvi viduslaikos. Nodarbības laikā izzināja viduslaiku bruņinieku spēka un veiklības spēles, izmēģināja viduslaiku kalpotāju brīvā laika galda spēles, kā arī citas aktivitātes, tā iepazīstot Livonijas ordeņbrāļu ikdienas dzīvi. Nodarbība notika pils dārzā un viduslaiku pilī, ietverot viduslaiku pils iekšpagalma, kapelas un Rietuma torņa līdz Mestra zālei apskati.

Skolēni uzzināja - Kas dzīvoja Cēsu pilī? Nē, tās nebija ne princeses, ne karaļi, bet gan bruņinieki. Un ne jau vienkārši bruņinieki, bet gan karojoši mūki jeb ordeņbrāļi. Kā viņi dzīvoja pilī, kā trenējās – to izstāstīja un izrādīja pils kalpotāji. Pastāstīja arī par brāļiem priesteriem – ar ko tie atšķīrās no brāļiem bruņiniekiem – kā arī par kalpotājiem un amatniekiem, bez kuriem dzīve pilī bija neiedomājama.

Uzzināja daudz interesantu faktu par Livonijas laiku, izstaigāja viduslaiku pils drupas un piedalījās nelielā orientēšanās spēlē un lukturīšiem. Bija interesanti  un aizraujoši iztēloties, kā dzīvoja  bruņinieki un pils iemītnieki senos laikos. Vislabāk atmiņā palika kāpšana pils tornī. Gidu stāsti par pili bija aizraujoši un mazliet pat biedējoši - kā agrākos laikos cilvēki tika sodīti un likti cietumā par ne tik lieliem nodarījumiem. Skolēni bija šokēti, ka cietumā varēja ielikt pat par izēstu medus burciņu vai arī par to, ka vīrieši bija bailīgi.

Pēc pils apskates izstaigāja Cēsu vecpilsētu un apmeklēja vienu no augstākajiem baltā smilšakmens atsegumiem Latvijā – Sietiņiezi. Skolēni iesaka apmeklēt Cēsis. Šī vieta ir bagāta ar vēsturi, skaistu dabu un īpašu noskaņu.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par lielisko iespēju skolēniem bez maksas apmeklēt daudzveidīgus pasākumus! Programma “Latvijas skolas soma” ir nozīmīga sasaiste ar mācību procesu, iespēja skolēniem iegūt jaunas zināšanas, paplašināt savu redzesloku. Skolēni ar nepacietību gaida nākošā mācību semestra programmas aktivitātes.

Direktores vietniece izglītības jomā Ineta Kruste

20250327 093530222

IMG 4792222

20250327 094645222

IMG 4629222

IMG 4640222

IMG 4645222

IMG 4682222

IMG 4723222

IMG 4734222

IMG 4831222

   
© ALLROUNDER